• yalcinalgan@matematikozelders.com

ALES MATEMATİK

31 ZİYARETÇİ
  • EKLENME TARİHİ: 4 Mayıs 2018 18:42

ALES Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başvuracak kişiler,
Akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi) atanmak isteyen adaylar,
Doktora başvuruları yapacak olan kişiler,
Mecburi hizmet yükümlülüğü için yurt dışındaki üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilecek adayları seçerken de ALES puanı şartı aranır.

SINAV TARİHİ NE ZAMAN?
2018 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı 18 Kaım 2018 tarihinde saat 10.00’da yapılacak

2018 Ales sonbahar

SINAVDA KAÇ SORU YER ALACAK?

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınavda 50 Soru Sayısal, 50 Soru Sözel olmak üzere 100 soru yer alacak.

SINAV SÜRESİ NE KADAR?

150 dakika

SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınav süresi beş yıl süreyle geçerli olacak.

SINAVDA HANGİ BÖLÜMLER VAR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav Türkçe olacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık halinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyecekler dir.

ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.