• yalcinalgan@matematikozelders.com

TYT MATEMATİK ÖZEL DERS

TYT MATEMATİK ÖZEL DERS

Tyt Matematik Özel Ders için lise bilginizin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Artık yeni sınav sisteminde yeni nesil sorular dediğimiz kurgulayıcı, düşündüren, akıl yürütmeye dayalı, muhakeme gücünü ölçmeye ve analitik düşünceye dayalı ezberden uzak, sorgulamaya dayalı eğitim ve o doğrultuda özel ders anlatıp örnekler çözmek gerekmektedir.

ÖSYM nin yayınladığı TYT soru örneğinin matematik kısmında, bize soruların kurgulayıcı, düşündüren, mantıksal akıl yürütmeye dayalı, muhakeme gücünü ölçen, analitik düşünce gerektiren, sorgulayan, dikkatli düşünmek, hem soruda verilenleri düşünmek hem de soru kökü nü dikkate almak gereken, genel yetenek, öncül sorular, şıkları profesyonelce hazırlanmış sorular, kolay ama dikkat gerektiren sorular sorulmuştur.
Geometri kısmında ise sorular basitmiş gibi gözükse de belirleyici, görebiliyorsan çözülebilir sorulardan oluştugunu görmekteyiz.

Tyt sınavını başarmak için çok soru çözmek gerekir, sorular mantık ile çözülebilir gibi gözükse de dikkatli olmak gerekecek, özellikle de sınav heyecanı ile birleştiğinde daha da dikkatli olmak gerekecektir.
Sayısal mantık sorularına, Pisa eğitim modeli dediğimiz kurgulayıcı sorular modeline, Genel yetenek testlerine, Mantıksal akıl yürütme sorularına hazırız. Çünkü biz 17 yıldır Ales Dgs Kpss Yös sınavlarına öğrenci hazırladık. Piyasada ki bütün elit yayınları incelemekteyiz.

Yüksek öğretim Kurumları sınavının 1. oturumu olan Tyt Temel Yeterlilik Sınavı 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 fen bilimleri ve 20 de sosyal bilimler olmak üzere 80 soruluk bir testt kitapçığından oluşmaktadır. İlk oturuma yani Tyt sınavına giren adaylar Ön lisans bölümlerinden tercih yapabilecekler. Tercih için adayların en az 150 puan alması gerekmektedir. Tyt de 180’den fazla puan alan adaylar lisans bölümlerinden tercih yapabileceklerdir. Temel Yeterlilik Testinden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği sürecek, adaylar isterse bir sonraki sene puanlarını kullanabileceklerdir. Adayların aynı puanı kullanabilmeleri için tercih yapmamış olmaları şartı aranacak.